Dumnezeu a pus mânia în noi. Ne-a dat-o Domnul ca, prin ea, să luptăm împotriva patimilor şi a diavolului
Într-o zi, i-am mărturisit Părintelui: ‒ Părinte, mă enervez foarte repede. ‒ Bun lucru e mânia! Crezând că glumeşte, l-am întrerupt: ‒ E bun lucru? ‒ Fireşte! Dumnezeu a pus mânia în noi. Ea este nervul sufletului. Este putere. Ne-a dat-o...